Po ponad trzech dekadach Zamek Królewski na Wawelu ponownie otwiera ekspozycję namiotów tureckich. Na wystawie, będącej uzupełnieniem stałej wystawy “Sztuka Wschodu”, zaprezentowane zostaną unikatowy namiot niebieski, mniejszy namiot czerwony i namiot z daru prof. Karoliny Lanckorońskiej.
Ponadto wystawa będzie wzbogacona o inne tkaniny – dywany i makaty oraz militaria, które ukazują silne wpływy Orientu w czasach pierwszej Rzeczpospolitej, co pozwoli na pełniejsze spojrzenie na otomańskie dziedzictwo i jego wpływ na kulturę i sztukę Europy.
Już 11 września odwiedzający Zamek Królewski będą mieli okazję zobaczyć kolekcję namiotów, jako uzupełnienie ponownie otwartej galerii Sztuka Wschodu. Zostaną na niej zaprezentowane jedne z najstarszych, bo powstałych w XVII wieku, zachowanych przykładów namiotów tureckich, w tym wyjątkowy ze względu na swoją, rzadko spotykaną, barwę, namiot niebieski. Bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, z nasyconymi kolorami, budzą zachwyt do dziś, a ich zbiór jest jednym z największych, tego rodzaju zbiorów, jakie znajdują się w muzeach europejskich.
Na drugim piętrze skrzydła zachodniego zostaną również zaprezentowane inne tkaniny, takie jak sztandary czy chorągwie oraz przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy. Kunszt tureckich rzemieślników zostanie pokazany w technice wykonania i dekoracji ornamentalnej ceramiki, broni, czy też rzędów końskich wysadzanych półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami. Zebrane razem eksponaty są przedstawieniem bogactwa świata Orientu oraz
świadectwem wielostronnych kontaktów, w czasie pokoju i w czasie wojny, dwóch wielkich kultur: europejskiej i ottomańskiej.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Zamku Królewskiego na Wawelu